پیامبر (صلی الله علیه و آله) می فرمایند:
۞ سوره حمد هر مرضی به جز مرگ را شفا می دهد.۞
شناسه خبر : 289
  پرینتخانه » سیاسی, مصاحبه, موضوعات ویژه تاریخ انتشار : ۲۴ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۰:۰۰ | 956 بازدید | ارسال توسط :

مصاحبه دکتر علی اکبر ارجمند منش

۵۶ ساله که از ۱۵سالگی با نهادهای انقلابی همکاری و فعالیت داشته است. هم اکنون در مرحله دفاع از رساله دکترای خود در رشته تاریخ تمدن ملل می باشد. سابقه ۱۰ ساله جهت تدریس در دانشگاه و حوزه داشته و چند سالی فرماندار شهرستان های قشم، حاجی آباد، پارسیان بوده است و . . .
مصاحبه دکتر علی اکبر ارجمند منش

۱-  لطفا خودتان را معرفی و بیوگرافی کاملی از سوابق خودتان بیان نمایید.

علی اکبر ارجمند منش فرزند حبیب به شماره ملی ۲۵۲۹۶۳۹۷۵۲ به تاریخ 1/6/1342 در خانواده‌ای مذهبی در استان فارس از شهرستان استهبان متولد گردیده است.

سوابق قبل از پیروزی انقلاب اسلامی :

فعالیت‌های دینی و مذهبی: از سن ۷ سالگی ضمن شرکت مستمر در مساجد و محافل دینی و مذهبی و تلمذ قرآن و معارف اسلامی از محضر شهید عالی مقام حضرت حجت الاسلام و المسلمین فقیهی قاضی شرع دادگاه های انقلاب اسلامی استان فارس عملاً تکالیف دینی و مذهبی خود را آغاز نموده است…

فعالیت های سیاسی: قبل از انقلاب در مقطع تحصیلات راهنمایی به عضویت کلوپ دینی مدرسه در آمده و همچنین مشترک تنها مجله مذهبی، سیاسی و اجتماعی مکتب اسلام بوده است.

وی با توجه به اوج گیری نهضت حضرت امام خمینی(ره) به تهیه عکس و رساله معظم ‌له (که در آن زمان حتی بردن نام ایشان جرم محسوب می‌گردید…) مبادرت نموده که به دلیل خوف بعضی از مسئولین مدرسه از ساواک شاهنشاهی موجبات بحث و جدل هایی بین ایشان و مسئولین مدرسه فراهم گردیده است، در همان زمان (در سنین ۱۳ الی ۱۴ سالگی) نسبت به نقل و انتقال اعلامیه‌ها و اطلاعیه‌های حضرت امام(ره) اقدام و در راهپیمایی‌ها و اجتماعات ضد رژیم ستمگر پهلوی شرکت فعال داشته است همچنین با راهنمایی دوستان مبارز و علمای انقلابی محل، حضرت امام خمینی(ره) به عنوان مرجع تقلید ایشان معین گردید.

سوابق بعد از پیروزی انقلاب اسلامی: در حالی که پانزده سال بیشتر نداشته فعالیت و همکاری خود را با نهادهای انقلاب اسلامی از جمله کمیته انقلاب و در ادامه سپاه پاسداران، جهاد سازندگی و حزب جمهوری اسلامی آغاز نموده و همچنین به عنوان یکی از چهار عضو مرکزی اتحادیه انجمن های اسلامی شهرستان محل تحصیل انتخاب گردیده اند. با شروع جنگ تحمیلی و تشکیل بسیج ضمن عضویت در این نهاد مقدس و پشت سر گذاشتن آموزش های مربوطه، به جبهه‌های جنگ اعزام و در مجموع اعزام ها  بسیج ، سپاه و وزارت دفاع (قبل و پس از اشتغال) قریب پنج سال سابقه حضور جبهه‌ های جنگ در پرونده های ذی ربط ثبت گردیده است. پس از اخذ دیپلم تجربی رسماً به عضویت سپاه در آمده و در حین خدمت موفق به اخذ لیسانس در رشته الهیات و فوق لیسانس با گرایش حقوق زن در اسلام و متعاقباً دوره هم سطح دکترای عمومی تاریخ تمدن ملل و در حال حاضر در مرحله دفاع از رساله مربوطه و نوبت چاپ مقاله های ذیربط است به منظور اخذ مدرک دکترای تخصصی هستند.

ایشان در حین انجام وظیفه کاری مربوطه مدت قریب پنج سال فرماندار در شهرستان‌های قشم، حاجی‌آباد و پارسیان و همچنین مشاور عالی استاندار در استان هرمزگان به وزارت کشور ماموریت می‌یابند و در نهایت پس از ۳۴ سال سابقه خدمت، به منظور زمینه سازی کاندیدا تو ری نمایندگی دهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در بندرعباس و متعاقباً میان‌ دوره‌ای بندرلنگه بازنشسته می گردند.

سوابق فعالیت های فرهنگی و آموزشی :

-استاد حوزه و دانشگاه

_ قریب به یک دهه سابقه تدریس دورس تاریخ، حقوق، معارف، قانون اساسی و وصیت نامه حضرت امام(ره) در برخی دانشگاه‌ها و حوزه‌های علمیه استان هرمزگان

_ریاست شورای آموزش و پرورش و شورای دانشگاه ها و جانشینی شورای فرهنگ عمومی در برخی شهرستان‌های استان هرمزگان.

_موسس جمعیت فرهنگی الزهرا در شهرستان نورآباد ممسنی در استان فارس

_عضویت در نهادهای فرهنگی و همچنین کمیته های انضباطی و کمیسیون‌های دانشجویی دانشگاه ‌های محل تحصیل و تدریس.

_مشارکت مستقیم در تاسیس حوزه علمیه خواهران شهرستان حاجی آباد در در استان هرمزگان.

ریاست شورای فرهنگی کتابخانه های شهرستان هایی از استان هرمزگان.

_موسس دارالقرآن صوت النبی(ص) در شهرستان حاجی آباد.

-انتشار کتاب و مقالاتی در موضوعات حقوق زن در اسلام و بررسی تاریخی تشکیلات اداری و مالی صدر اسلام

برخی سوابق و فعالیت های اجرایی :

فرماندار شهرستان‌های قشم، حاجی ‌آباد، پارسیان و مشاور عالی استاندار و مسئولیت های مرتبط با این فعالیت های اجرایی شامل :

– ریاست بر کمیسیون ها، کمیته ها، شوراها و هیئت هایی همچون :

  1. کمیسیون رفاه، ازدواج و اشتغال جوانان 2.کمیسیون صادرات، واردات، گمرکات، بنادر و کشتیرانی

3.کمیسیون صنایع و معادن و شهرک‌های صنعتی 4.کمیسیون مادتین ۱۰۰ و ۷۷ شهرداری ها

5.کمیسیون کشاورزی و دامپروری 6.کمیسیون معماری و شهرسازی 7.کمیسیون مسکن 8.کمیسیون اعتیاد و مواد مخدر 9.کمیسیون امور آب ها 10.کمیسیون امور راه ها  11.کمیسیون ثبت احوال 12.کمیسیون امور اراضی 13.کمیسیون میادین و تره بار 14.کمیته سوخت و انرژی 15.کمیته حمل و نقل و ترافیک

16.شورای آموزش و پرورش 17.شورای دانشگاه ها 18.شورای عالی بانکها  19.شورای اصناف، کسبه و بازار

20.شورای بهداشت و درمان 21.شورای آرد و نان 22.شورای فرهنگی کتابخانه‌ها  23.شورای اداری شهرستان ها

24.شورای امنیت انتخابات  25.دبیر شورای پدافند غیر عامل استان

۲۶. ریاست یا عضویت در شوراهای تامین شهرستان‌ هایی از استان های فارس کردستان و هرمزگان

– انجام مسئولیت های نظامی و امنیتی در استانهای فارس، کردستان و هرمزگان

 

۲- هدف جنابعالی از ورود به صحنه انتخابات چیست؟ در قالب کدام جریان سیاسی در انتخابات شرکت خواهید کرد؟

حسب درخواست و اصرار جمعی از دوستان و انجام استخاره ، بالاخره با احساس تکلیف و به دور از هر گونه وسوسه های دنیوی اعم از طمع به مال یا پست و مقام و با چشم و دل سیری ، در انتخابات یازدهم از حوزه انتخابیه نی ریز ، استهبان و بختگان ثبت نام به عمل آمد . این کمترین در موضوع گرایشات جناحی همواره فراجناحی عمل کرده ام و در این جایگاه خطیر نیز با انگیزه همدلی و هم افزایی ضمن اعتقاد راسخ به ولایت مطلقه فقیه فراجناحی عمل خواهم نمود .

 

۳- برای انتخابات چقدر هزینه می کنید ؟ هزینه های انتخاباتی جنابعالی از چه منابعی تامین می شود؟

انجام هزینه در انتخابات با صرفه جویی و در حد ضرورت ها خواهد بود و میزان پیش بینی هزینه در سه شهرستان حدود دویست میلیون تومان خواهد بود که از این مبلغ پنجاه میلیون تومان از بانک سپه استهبان قرض گرفته شده است و پنجاه و پنج میلیون نیز پس انداز داشته و مابقی نیز قبل از فوت پدر مرحومم از ایشان قرض گرفته بودم.

 

۴- از دیدگاه جنابعالی مهم ترین فرصت ها، آسیب ها و تهدیدات شهرستان های استهبان نی ریز و بختگان چیست؟

از دیدگاه این کمترین در موضوع انتخابات یازدهم مهمترین فرصت ، بروز اقتدار و انسجام و یک پارچگی مردم و به رخ کشیدن خود با حضور حداکثری پای صندوق های رای است و متعاقب آن استفاده از استعداد های بالقوه این قطعه از میهن اسلامی مان از جمله فراروی و تبدیل محصولات کشاورزی و باغی و گیاهان دارویی در خود منطقه و همچنین رفع گیر های ضابطه ای و قانونی معادن خدادادی منطقه و زمینه سازی در راستای بهره برداری بهینه و عملیات فراوری در سطح حوزه انتخابیه .

۵-  برنامه ها و راهکارهای جنابعالی در راستای استفاده از ظرفیت ها، و رفع آسیب ها و تهدیدات شهرستان های استهبان نی ریز و بختگان چیست؟

راهکار ها در استفاده از ظرفیت ها و رفع آسیب ها و تهدیدات : همانگونه که در پاسخ سوال 4 مستتر است . از جمله مهمترین آسیب ها و تهدیدات موجود سه شهرستان مشکل اشتغال ، ازدواج و رفاه جوانان برومندمان است . این مشکل با ارائه و توجه عملیاتی به برنامه ها و راهکار هایی همچون ایجاد زیرساخت های صنایع تبدیلی استحصال و فراوری محصولات زراعی ، باغی و گیاهان دارویی و همچنین توجه ویژه به بخش صنعت و معدن به زیباترین وجه ممکن قابل حل است و هزاران نفر از جوانان با طراوت و متخصص منطقه و در مراحل بعد حتی خارج از منطقه را مشغول خواهد ساخت و زمینه های ازدواج ، استقلال و بهره مندی و بکارگیری استعداد های وافر جوانان عزیزمان را فراهم ساخته و از ده ها آسیب ، معضل و مشکل همچون دام های اعتیاد ، انحرافات اخلاقی ، طلاق ، افسردگی و سرخوردگی و آوارگی به نقاط مختلف رهایی یافته ، ضمن اینکه رونق اقتصادی و زایش اشتغال های گسترده مستقیم و غیر مستقیم نیز برای همه اقشار جامعه فراهم خواهد شد . اقداماتی همچون حق آبه های دریاچه بختگان و سد رودبال ، واگذاری ضابطه مند بخش هایی از اراضی مستعد و واجد شرایط منابع طبیعی جهت باغات دیم (انجیر)

۶-  مهم ترین نقاط قوت و ضعف مجلس دهم را چه می دانید؟

ضعف و قوت مجلس دهم : در مجلس دهم کمتر طرح و لایه ای به نفع مردم عزیز به تصویب رسیده است . در این مجلس بیشتر سیاسی کاری دیده می شود تا پاسخگویی به درد های آحاد جامعه و به ویژه طبقات سوم و ضعیف ، پرداختن به مباحثی همچون سران فتنه و دختر آبی و … که حسب اظهار مقام معظم رهبری خط قرمز نظام است . ضعف دیگر مجلس کم توجهی نمایندگان پیرامون بعد نظارتی مجلس است ، مثل اینکه با مدیون سازی هایی ، دهان و قلم مجلس ( بویژه در بعد زیر پاگذاردن قانون توسط دولت و مفاسد اقتصادی موجود ) بسته شده است . جمعی از نمایندگان مجلس لیستی رای آورده اند همچون نمایندگان تهران در حالی که بعضا ناکارآمد هستند . بدیهی است در دوره یازدهم مردم عزیز باید با بصیرت بیشتر فریب برخی لیست ها و همچنین معرفی برخی گروه ها و تشکیلات سیاسی را نخورند و از انتخاب نمایندگان کارآمد و مستقل غافل نشوند .

مجلس دهم برخی طرح ها و لوایح را همچون برجام ، قانون تجارت و …. را با سرعتی خاص لیکن بدون دقت و غیر کارشناسانه از تصویب گذراند …

اینجانب یک بار دیگر بر ضعف مفرط مجلس دهم در وظیفه ی نظارتی تاکید می کنم . در بعد نقاط قوت مجلس نیز مصداقی در ذهن ندارم .

۷- دیدگاه شما راجع به طرح شفافیت آرا چیست؟

پیرامون طرح شفافیت آرا این کمترین خیلی جدی مدافع طرح شفافیت آرا در مجلس هستم ، اینکه مشخص شود که نماینده به کدام طرح یا لایحه نظر مثبت یا منفی داشته و یا چه میزان حضور در مجلس داشته و … می تواند ریشه ی بسیاری از مفاسد داخل مملکت را بخشکاند.

۸- نقش نمایندگان مجلس در راستای رسیدن به تمدن نوین اسلامی و تحقق گام دوم انقلاب اسلامی چیست؟

نقش نمایندگان در رسیدن به تمدن نوین اسلامی و تحقق گام دوم انقلاب : بدیهی است مجلس به عنوان دستگاه تقنینی و در بعدی نظارتی نظام ، یکی از مهمترین و بالاترین نقش ها را در بعد تحقق گام دوم انقلاب اسلامی و نیل به تمدن نوین اسلامی برعهده دارد . مجلس عصاره ی ملت است و به طور مستقیم و غیر مستقیم در کلیه ی امور مملکت دخالت دارد . به همین دلیل در استقار و محقق شدن عناوین هفتگانه ی گام دوم انقلاب شریکی بی بدیل است .

برچسب ها

این مطلب بدون برچسب می باشد.

به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.